Majstrovstvá SVETA  fci  ipo 2008, bELGICKO -  WAVRE

Zúčastnil som sa Majstrovstiev sveta FCI  obsadil s Herou  80 miesto so ziskom 248 b. (71,86,91).

 Toľko konečný výsledok. Koho zaujíma čo tomu predchádzalo a ako to prebiehalo sa dočítate nižšie. Kto nechce čítať nájde fotky z MS v galérii,   video obrana,  poslušnosť,   video Best of FCI 2008

 

            Pretekalo sa v športovom areáli v meste Wavre na hlavnom štadióne.  Slovenská výprava bola ubytovaná cca 10 km od štadióna v mestečku Corbais. Príchod sme mali stanovený na pondelok cca 18,00. Počasie bolo veľmi teplé a teploty sa pohybovalo okolo 27 až 30 st. Navyše fena mala asi 8 dní falošnú brezivosť a tieklo jej mlieko. Samotné MS boli pre mňa dôležitou  skúsenosťou.

  Oficiálne tréningy  prebehli v utorok a stredu. Každá krajina mala pridelený čas 25 minút. Zaujímavosťou bolo, že usporiadatelia nedovolili manipulovať postavenými plentami ani prekážkami. Takže tréning poslušnosti prebehol medzi plentami a zase plenta na revír bola medzi prekážkami.  Vzhľadom na to že Igor Lengvarský meškal (prišiel do Wavre s oneskorením)  sme na tréning nastúpili štyria a stihli sme to akurát. Počas tréningu som si skúsil odloženie a chvíľočku chôdze s polohami. Samozrejme vysielačku, ta však  bola zlá lebo fena bežala hneď k vzdialenej plente. Rovnako bol problém s tréningom stôp. Usporiadateľ nezabezpečil žiadne tréningové plochy na stopy. Iba upozornil vedúcich výprav, že ak vznikne nejaký problém s farmármi, alebo  pretekári budú pristihnutí na terénoch určených na MS bude celé reprezentačné družstvo diskvalifikované. Stopovali sme teda kde sa dalo hlavne skoro  ráno a neskoro večer. Tréningové stopy, ktoré sme urobili boli veľmi pekné a potvrdzovali dobrú stopársku formu Hery.

 V stredu po záverečnom tréningu domácej reprezentácie  a skúšobných psoch sa slávnostne zahájili Majstrovstvá sveta FCI 2008. Zahájenie a losovanie neprebiehalo na štadióne, ale bez psov v priľahlej športovej hale. Z dôvodu čakania na prenos Belgickej TV meškalo otvorenie  asi 1,5 hodiny. Žrebovalo sa výberom tabličky belgickej čokolády, ktorá na  zadnej strane mala štartovné číslo.  Vylosoval som si 34. V rozpise to znamenalo že na stopu som nastupoval 15,30 v štvrtok, poslušnosť piatok 17,15, sobota voľný deň, obrana v nedeľu 9,15.

 Za slovenskú reprezentáciu zahájil MS stopou vo štvrtok ráno Rudo Danek  a Vilo Koberčík. K stopám sa žiada napísať, že boli z pohľadu fair play veľmi nekorektné. Boli nesmierne rozdiely v obtiažnosti terénu a veľké rozdiely ( až  cca 1/2 predpísanej dĺžky)  v dĺžkach stôp. Niektoré stopy boli na hladkých, vlhkých  oráčinách a iné na tvrdých podmietkach plných slamy. Obzvlášť ťažké stopy boli v štvrtok, kde teplota kulminovala na  30 st. a slnko veľmi silno pripekalo.

Vilo s Rudom dostali  z neríjemné tvrdé  terény na kraj poľa   dosiahli  Vilo 91 a Rudo  86 b bez predmetu. Na stopy sa chodilo autobusom asi 45 minút. Uvedený autobus bol pomerne zaujímavý, lebo hneď ráno bol vykúrený asi na 40 st.

Moja stopa bola až poobede. Odchod sme mali zo štadióna cca 14,30. V autobuse bez klimatizácie, v ktorom sme  čakali na slnku asi 15 minút po nastúpení bolo asi 40 st.  Po príchode na miesto stôp som si vylosoval piatu stopu. Takže som čakal asi 1,5 hodiny. Prvý psy z mojej skupiny stopu nedokončili a s bodmi cca 27 a 50 skončili po treťom a štvrtom lome. Prečo som pochopil až keď som vyšiel so psom na pole. Zem bola  neuveriteľne rozpálená a sálala teplo. Bolo to pole s podmietkou urobenou to asi 25-30 cm valov.

Fena mala nástup na stopu dobrý. Prvý predmet označila korektne a rýchlo. Asi po 30m po predmete zastala a spravila hlavou ťuk do ľava a prava a následne pokračovala rovno. Toto zvykne robiť keď je krížená stopa nejakou cca deň starou stopou. Následne prešla asi 15 m a urobila korektný lom do ľava. Asi  3 m po lome ma zastavil rozhodca s tým, že končí stopu lebo fena je mimo stopy. Šlapač mu ukázal lom v mieste kde suka urobila spomínané overenie. Zavolal som si fenu a nahnevaný som  začal zmotávať stopovačku. Podvedome som  nesúhlasil   však s rozhodnutím. Fena mala dobrú formu a intenzívne na stope pracovala.  Rozhodca so šlapačom už odchádzali zo stopy. Zavolal som na nich, že nesúhlasím a nech idú  ešte raz preveriť  kde je stopa. Po hlasnom dohadovaní nakoniec sa rozhodca  sám vybral preveriť miesto, kde bola fena keď nás pískol. Samozrejme záver bol taký, že šlapač sa pomýlil a povedal rozhodcovi, že lom bol na mieste kríženia stopy. Celé toto divadlo však trvalo asi 7 minút. Rozhodca sa mi ospravedlnil a dal mi na výber novú stopu alebo pokračovanie stopy. Bol som  predposledná  skupina v ten deň a nová stopa by nasledovala cca asi za 2 hodiny. Bál som sa, že v tomto teple to fena nemusí zvládnuť a zvolil som pokračovanie v stope. Žiaľ vtedy som nevedel, že takýto ťažký terén v ďalšej skupine nemusí byť a mohol som ísť na peknú oráčinu..  Naviedol som fenu na stopu a korektne prišla k ďalšiemu predmetu. Pri predmete sme riešili  zase jeho očíslovanie.  Druhý lom sme prešli s malou chybou. Na nasledovnom treťom úseku zase predviedla fena ťuk v pravo a ľavo keď míňala kríženie. Na fene bolo však už badať únavu a nekoncentrovanosť.  Ďalší tretí lom bol tiež s malou chybou. Na predposlednom úseku bola fena už značne unavená a nekoncentrovaná. Prejavilo sa to aj na poslednom lome, ktorý riešila asi 2 minúty. Rozhodca nás pískol. Dostali sme 71 b. Chýbal nám posledný lom, posledný úsek a predmet. Bol som tento rok na dvoch MS  a na oboch som mal smolu na nekorektné položenie stopy resp. chybu kladača.

 Piatok sme podvečer nastupovali na poslušnosť. Počasie bolo celý deň príjemné pod mrakom . Na poslušnosti sme išli najprv do odloženia. Zvládli sme ho bez problémov. Poslušnosť by som charakterizoval  ako pomalú. Fena bola v útlme. Najväčšia chyba bolo veľmi pomalé sadnutie (strata  4 b.) a dotyk na prekážke pri skoku späť ( strata  2 b.) Za poslušnosť sme dostali 86 b.

 V sobotu sme mali voľný deň.

 Nedeľu som o 9,15 nastupoval na obranu. Rozhodca na obrane posudzoval veľmi dobre. Požadoval presnú technicky dokonalú obranu, ale súčasne aj  razantný bojovný výkon psa. Pre mňa bolo nezvyčajné že počas celej obrany sa pohyboval vo veľmi tesnej blízkosti figuranta a psa.

 Myslím si, že sme absolvovali jednu s našich vydarených obrán.  Plenty sme mali bez chyby, tesne a rýchlo obehnuté.  Najväčšiu bodovú stratu sme mali na „Vystavení, vyštekaní“, kde sme stratili cca 4 body a cvik sme mali v dostatočnej. Hera spravila 3 pauzy a opakovane vykukla z plenty na mňa čo bola veľmi hrubá chyba. Od tejto chvíle  ale podala veľmi pekný výkon. Všetky zákusy trafila do plných a pridala k tomu aj patričnú bojovnosť ..

Bodové zrážky sme mali za obzretie hlavou pri dostráženiach,  razanciu pri prepade zo zadného doprovodu, prílišné tlačenie psa k nohe pri odchode na kontrolák. Spolu 91 bodov. Obrana bola technicky čistá a fena veľmi dobre ovládateľná.  Fotky z obrany nájdete TU.  Ďakujem p. Olearčinovi za poskytnutie fotiek.