Skúška SchH3 Chorvátsky Grob

Dňa 28.10.2006 sa v Chorvátskom Grobe sme absolvovali skúšku z výkonu kategórie SchH3. Bol to náš predposledný krôčik k účasti na Majstrovstvách sveta Dobermanov, ktoré majú byt v roku 2007 na Slovensku. Posledný krok bude  už len nabrať odvahu a poslať prihlášku J

Táto sezóna pre nás nebola najúspešnejšia a zároveň sme pomerne málo trénovali a prejavilo sa to aj na predchádzajúcich pretekoch. Cez jesenné mesiace sme sa to snažili napraviť zmenili sme troška metodiku pri obrane a zintenzívnili sme stopársky výcvik a hlavne ho zamerali na zvýšenie presnosti pri stopovaní. Po týchto úpravách tréningu som bol zvedavý ako sa to prejaví na výkone dobermanky.

Skúšky Chorvátskom Grobe viedol p. J. Benovič, posudzoval M. Kadlecaj  a figuroval M. Kuštár. Skúšky začali o 8,00  prezentáciou a potom nasledoval odchod na stopy.

 Terén na stopy bol pomerne ťažký. Bola to suchá, uvalcovaná oráčina, na ktorej bolo len minimálne narušenie po prechode šlapača, ktorého robil p. Benovič.  Na stopy sme išli ako úplne prvý. Pegy zvládla stopu pomerne výborne za 94 bodov. Body sme stratili za nepresnosti na lomoch a šikmom zaľahnutí dvoch predmetov. Ináč  veľká spokojnosť hlavne s intenzitou čuchania a nasadením psa počas celej práce na stope. Všetky úseky boli vypracované bez najmenšieho zaváhania a nepresnosti. Prejavila sa aj zmena v tréningoch zameraná na presnosť. Takže zo stopou bola spokojnosť.

 Nasledujúca disciplína poslušnosť prebiehala na futbalovom štadióne. S poslušnosťou  som bol už menej spokojný, aj keď bodovo to nebolo také zlé a dostali sme 92 bodov, ale prejav psa, rýchlosť a nasadenie nebolo také, ako sme už na pretekoch predviedli. Odvedený výkon patril síce medzi  priemerné, ale bez  výraznejšej chyby.

Posledná disciplína obrana bola najviac mnou očakávaná z dôvodu zmeny metodiky nácviku. Plenty sme zvládli len s malým zaváhaním, ktoré si Pegy vyriešila sama bez dodatočného povelu v pomerne vysokom tempe. Vyštekanie začalo síce už pred plentou, ale predsa po niekoľkých sekundách jeho intenzita klesla čo nás stálo prvé body. Konečne sa však pri mojom príchode  sa nepriradila automaticky a pokračovala vo vyštekávaní. Útek figuranta  a následný prepad bol bez  chyby, až na  drobný prekus  tesne   pre druhou púšťačkou. Zadný doprovod bez chyby, ale prepad po doprovode bol málo razantný. Kontrolák a prepad bol v poriadku. Suma sumárum body sme stratili na vyštekaní, stráženiach a dvoch drobných prekusoch tesne pred pustením. Za predvedený výkon sme dostali 90 bodov s čím som bol veľmi spokojný hlavne z dôvodu, že zmena v tréningoch sa prejavila aj za ten krátky čas veľmi kladne.

 Spolu sme získali 276 bodov a známku veľmi dobre.

S nášho výkonu mali veľkú radosť všetci členovia nášho cvičáku, ktorí nás v hojnom počte prišli povzbudiť a zaplnili značnú časť tribúny a ktorým vďačíme za povzbudzovanie aj pomoc pri výcviku. Môj „neopatrný“ sľub, že za každý bod nad 270 bodov dávam flašu šampanského sa tešil veľkému všeobecnému záujmu.

 Protokol o vykonaní  skúšky s podrobným bodovým vyhodnotením prikladám.

Skúška SchH3 Chorvátsky Grob 2006 276 b.  Fotky zo skúšky